Produktywny programista - 6 dobrych nawyków

Image

Kiedy jest się profesjonalistą marzy się o tym, by wykonywać prace w jak najkrótszym czasie i za to zarobić jak najwięcej. Programiści nie należą do wyjątku, gdyż w wielu profesjach ten model się utrzymuje. Jednak wśród programistów lepsza efektywność może oznaczać więcej linijek kodu o podwyższonej jakości. Dzięki temu pojawia się satysfakcja z tego, co się robi. Na kreatywność, skuteczność i produktywność podczas pracy wpływa wiele czynników. Są dni, kiedy rozwikłanie jednego małoistotnego problemu przekracza nasze możliwości, zaś innego dnia odczuwamy, że razem możemy stworzyć Facebook lub Google od początku. Czy istnieje więc jakiś sposób, aby zawsze pracować efektywnie? Pomocne może się tu okazać wprowadzenie do swojego życia kilka istotnych nawyków.

1. Podziel zadania na mniejsze części

Obszerne projekty często nas przytłaczają ogromem pracy a to prowadzi do uczucia zniechęcenia, które zdecydowanie nie pomagają w produktywności. Dzielenie zadań na mniejsze ułatwi pracę, gdyż koncentracja na niewielkich i konkretnych zadaniach sprawi, że dużo przystępniej i szybciej pójdzie nam jego realizacja niż gdybyśmy zabrali się od razu do dużego projektu.

2. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy

Największym wrogiem jeśli chodzi o rozpraszacze są tzw. złodzieje czasu. Z pozoru krótka pogawędka na Messengerze lub przeglądanie nowych wpisów na Facebooku lub Instagramie bądź po prostu rozmowa przez telefon mają ogromną siłę odciągania nas od tego, co mamy tak naprawdę do zrobienia. Tymczasem ponowne skoncentrowanie się na danym działaniu przy takim oderwaniu uwagi może zająć dobrych kilka lub nawet kilkanaście minut. Przed rozpoczęciem pracy zatem warto pozbyć się swojego smartfona z zasięgu ręki, jeśli nie jest on niezbędny przy wykonywaniu naszej pracy, wyłączyć komunikatory a w szczególności wylogować się z portali społecznościowych.

3. Rób tylko jedną rzecz w danym momencie

Jeśli robimy kilka rzeczy na raz, to możemy być pewni, że nic nie zostanie wykonane porządnie. Ciągłe przełączanie się pomiędzy jednym, drugim i kolejnym z zadań pochłania zarówno mnóstwo naszej energii psychicznej ale również powoduje to, że tracimy cenny czas. Kluczem do uzyskania większej produktywności jest zatem maksymalna koncentracja na jednym konkretnym działaniu. O wiele lepiej jest zatem najpierw dokończyć jeden projekt i dopiero zasiąść do kolejnego niż próbować zajmować się nimi w tym samym czasie.

4. Planuj działania

Bardzo wielu programistów wpada w szpony nieustannego poprawiania i przebudowywania swojego kodu. Szereg z tych niedociągnięć można uniknąć. Jak? Kiedy przystępując do pracy pod ręką będziemy mieli opracowany dobry plan. Jedna z zasad skutecznego działania wg Briana Tracy’ego mówi, że:

Jedna minuta planowania oszczędza dziesięć minut działania.


5. Zarządzaj swoim czasem – bądź Panem swojego czasu

Deadline’y jest jednym z największych mankamentów programisty. Fakt konieczności ukończenia prac nad projektem w terminie sprawia, że praca bardzo często nie kończy się dla niego po 8 godzinach, ale ciągnie się nawet do późnych godzin nocnych. Zwłaszcza, jeśli jest freelancerem pracującym w domu. Niestety, brak work-life balance (koncepcji zarządzania czasem) w żaden sposób nie sprzyja efektywności i jest prostą drogą do wypalenia zawodowego. Ważne jest zatem staranne zarządzanie swoim dniem pracy, tak aby znalazł się w nim czas na „ładowanie akumulatorów”.

6. Wyznaczaj priorytety w działaniu

Ilość i złożoność zadań do wykonania, zwłaszcza gdy rozpoczynamy nowy projekt, może przyprawiać o zawrót głowy. Co więcej wszystkie zadania wydają się tak samo ważne. Dlatego, aby osiągnąć najlepsze efekty nie obejdzie się bez ustalenia, które czynności są kluczowe dla projektu, które trzeba zrobić na cito, a które można odłożyć w dalszej kolejności lub przekazać innym. Najproduktywniejsi developerzy wykonują swoją pracę nie tylko szybciej, ale również zgodnie ze specyfikacją. Chyba właśnie tego oczekują pracodawcy. Czyż nie?

Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie zagwarantuje tego, że z dnia na dzień zaczniemy robić po dwakroć więcej pracy niż dotychczas, ale może zapoczątkować poprawę własnej produktywności a także będzie inspiracją do własnych poszukiwań. :)