Klucz do kariery? Jak napisać skuteczne CV programisty? Cz. 1

Image

Temat CV w branży IT jest bardzo obszerny dlatego postanowiłam podzielić go na części. W tej części dowiesz się jakie są zasady tworzenia CV dla programistów, ile stron powinno mieć CV oraz co jest istotne do zawarcia w CV.

Zasada tworzenia CV dla każdej z branż jest taka sama, jednak branża IT rządzi się troszkę swoimi prawami. Musisz pamiętać, że CV programisty jest wizytówką. Jeśli stworzysz bogate CV możesz być pewien/na, że dział rekrutacyjny zaprosi Cię na rozmowę.

Obecnie zauważalne jest to, iż w branży IT panuje „rynek pracownika”. Mówiąc pokrótce zapotrzebowanie na doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników jest duże i wciąż rośnie , a profesja ta ciągle utrzymuje się w czołówce najlepiej płatnych i potrzebnych zawodów. Dzięki temu rynek jest szeroki i masz więcej możliwości znalezienia pracy.
Żeby jednak ubiegać się o wymarzoną pracę musisz stworzyć CV, które przykuje uwagę i pokaże Twoje najmocniejsze atuty.

Ile stron powinno mieć CV programisty?

Wiele osób zadaje to pytanie. Jednak ma to swoje zależności: jak bogate masz doświadczenie, osiągnięcia, staż w zawodzie a także branża. Ogólnie przyjęło się, że CV ma jedną stronę formatu a4. Pamiętaj, że nie musisz opisywać dokładnie swoich zakresów obowiązków, które miałeś/aś w innej firmie – wystarczą najważniejsze aspekty i przejrzystość. CV nie może być zbyt obszerne aby nie znudziło rekrutera oraz zbyt krótkie, żeby nie stwierdził, że masz za małe doświadczenie.

Musisz zatem zawrzeć w swoim CV najpotrzebniejsze informacje, a są to:

-doświadczenie jakie posiadasz,
-jakie masz kompetencje i umiejętności,
-oraz posiadane wykształcenie (w przypadku studiów należy zaznaczyć kierunek, specjalizację oraz temat pracy dyplomowej).

Branża IT charakteryzuje się duża dynamicznością. Rekruterzy i pracodawcy w szczególności biorą pod uwagę użyteczność przyszłych pracowników, a ta przejawia się w sprawności posługiwania przez kandydata językami i metajęzykami programowania, bibliotekami, frameworkami, bazami danych oraz innymi ważnymi narzędziami tej dziedziny. Bardzo możliwe, że to właśnie te umiejętności będą odgrywać kluczową rolę podczas zaproszenia właśnie Ciebie na rozmowę rekrutacyjną. Dlatego musisz pamiętać o odpowiednim przedstawieniu tych umiejętności.

Co powinno zawierać CV programisty?

Umiejętności, doświadczenie i kompetencje

Bezapelacyjnie najważniejsza rzecz jaka powinna zostać zawarta w CV to umiejętności – kompetencje. To jak będziesz przedstawiać swoje umiejętności odzwierciedli jakim kandydatem na pracownika jesteś. Pamiętaj, że jeśli np.: starasz się o stanowisko front-end Developera i na początku wypiszesz mało ważne informacje typu znajomość HTML i CSS przed bardziej znaczącymi – programowanie JavaScript bądź znajomością poszczególnych frameworków JS, to może to oznaczać, że nie do końca potrafisz odzwierciedlić wagę poszczególnych umiejętności potrzebnych w pracy front-end developera.

To w jakiej kolejności wymieniasz swoje umiejętności przedstawia również to jak kształtujesz swoją ścieżkę rozwojowo-zawodową. Dodatkowo informuje to również, którą drogę chcesz wybrać w dalszym etapie.
Musisz pamiętać również o tym, że zbyt wielka ilość umiejętności może przytłoczyć. Wybieraj zawsze te, które są najważniejsze przy aplikowaniu na dane stanowisko. Ważne, nie wysyłaj jednego i tego samego CV do wielu firm. Sprawdzaj, czego oczekują i konstruuj CV pod daną firmę.

Natomiast jeśli posiadasz formalne potwierdzenie podwyższanie swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w kursach, warsztatach, szkoleniach bądź certyfikacjami zamieść te informacje w swoim CV. Dzięki temu dokładniej przedstawisz rekruterom swoją osobę jako profesjonalną w branży IT. Szkolenia online jak najbardziej możesz również uwzględnić w swoim CV.

Wykształcenie

Wykształcenie zaraz obok doświadczenia zawodowego jest jednym z kluczowych elementów Twojego życiorysu. Zwłaszcza jeśli jesteś młodą osobą z niewielkim doświadczeniem, to informacje te mogą zaważyć o przyszłości w danej firmie. Pamiętaj o hierarchii powinna być zawarta informacja o ostatnio ukończonej szkole. Jeśli ostatnią szkołą, którą skończyłeś/aś jest uczelnia wyższa nie ma potrzeby abyś przedstawiał/a swoją naukę w gimnazjum czy liceum. Jeśli nadal studiujesz to przy dacie rozpoczęcia studiów odnotuj to, np.: 10.2014 do nadal. Ponadto zapisz czy są to studia stacjonarne czy niestacjonarne.
Jeśli zakończyłeś/aś studia z wynikiem bardzo dobrym pochwal się tym. Przedstaw temat swojej pracy i wynik.

Zainteresowania

Podczas wymieniania zainteresowań i pasji miej na uwadze ich użyteczność, nie zapominaj jednak aby wyróżniać się na tle innych. W IT sprawdzają się najbardziej osoby kreatywne i myślące szablonowo. Warto wyszczególnić takie zainteresowania, które będą kojarzyć się z pewnymi cechami osobowości.
Największym błędem jaki możesz popełnić to wpisać w CV zainteresowania, których nie posiadasz. Może zdarzyć się tak, że zostaniesz zapytany/a odnośnie tego zainteresowania i nie będziesz wiedzieć co odpowiedzieć – i już jesteś spalony/a.

Zdjęcie

Na zachodzie odchodzi się już od jego umieszczania, ma to na celu skupienie się rekruterów na treści kompetencji kandydata a nie jego wyglądzie. Jeśli już zdecydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV nie wstawiaj zdjęcia z portalu społecznościowego. Zdjęcie ma pokazywać Twój profesjonalizm, a zdjęcie z Facebook’a raczej nie powinno znajdować się w CV.

Zdjęcie musi być wyraźne i profesjonalne. Najlepiej jeśli będzie to zdjęcie na wzór tych zamieszczanych w dokumentach, jednak nie biorąc pod uwagę samej twarzy - bo mało kto dobrze na takich zdjęciach wychodzi. Wstaw zdjęcie gdzie będzie widać zarówno twarz jak i popiersie osoby. Pamiętaj o lekkim uśmiechu.:) Jeśli już zamieszczasz zdjęcie w CV to ma ono wzbudzać zaufanie do Twojej osoby oraz powinno być spójne z całością życiorysu. Ważne by zdjęcie było w kolorze - bo ma przecież ono przykuć uwagę rekrutera.

W następnej części zapoznasz się z treścią jak napisać przykuwające uwagę CV, jakie dane wpisać oraz czy podpisywanie CV jest konieczne.