Poznawaj z Vi - HTML

Image

Od teraz na blogu będziemy przedstawiać specjalny cykl postów pt.: „Poznawaj z Vi”. Posty publikowane będą w formie opisów danych języków potrzebnych do nauki programowania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kiedy dodamy szczyptę definicji, odrobinę historii oraz łyżkę przydatności poszczególnego języka otrzymacie zbiór informacji, które są zawarte w naszych tekstach „Poznawaj z Vi”.

Co to jest HTML?

HTML (HyperText Markup Language) jest to język używany do tworzenia stron internetowych. Dodatkowo jest językiem znaczników. Zatem możemy powiedzieć, że oprócz głównego tekstu tworzony dokument zawiera w sobie również informacje, które go opisują. Przedstawione dodatkowe informacje wplątywane są za pomocą znaczników, które kiedyś były wykorzystywane głównie przez wydawnictwa. Znaczniki, to nic innego jak wyrażenia w nawiasach ostrych <>,</>, z którymi już się zapewne nie raz spotkaliście np.<p></p>, dlatego mamy język znaczników (nie mylcie z językiem programowania). Dzięki znacznikom w dokumencie zawrzeć można także język skryptowy, służący do kontrolowania aplikacji.

Historia powstania HTML’a

Początki języka HTML można określić na rok 1980, to właśnie w tym okresie fizyk Tim Berners-Lee pracujący dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN stworzył ENQUIRE, pierwszy projekt hipertekstowy, który był później podwaliną dla WWW. Jedenaście lat później ten sam fizyk zamieścił w Internecie pierwszą specyfikację języka HTML, nazwaną HTML Tags. Specyfikacja ta zawierała dwadzieścia dwa znaczniki. Tworzyły one wyjściowy, prosty szkielet HTML-a. W ramach ciekawostki, aż trzynaście z tych elementów istnieje do tej pory zawartych w specyfikacji HTML 4.

HTML – do czego się go używa?

HTML jest wykorzystywany do opisu struktury informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając przy tym znaczenie danym fragmentom tekstu. To właśnie HTML określa jak dany dokument będzie wyglądał w przeglądarce internetowej. Przy użyciu języka HTML do tekstu możemy dodawać: nagłówki, akapity, hiperłącza, grafikę, pliki multimedialne oraz formularze. HTML osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe bądź elementy baz danych, na przykład interaktywne formularze danych. Ponadto HTML umożliwia także wskazywanie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do bardziej szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów zalecane jest jednak wykorzystywanie języka CSS.

Do tworzenia dokumentów HTML w sumie można stosować każdy edytor plików tekstowych. Wybór odpowiedniego programu do używania HTML zależy od nas samych. Obecnie istnieje wiele programów, które służą do tworzenia stron www i ułatwiają obsługę HTML-a. Do najpopularniejszych edytorów zaliczyć można np. Adobe Dreamweaver, Brackets 1.13, EdHTML lub Notepad++.

Przykładowy kod HTMLNastępny post z cyklu "Poznawaj z Vi" poświęcony zostanie CSS, który pojawi się już niebawem na naszym blogu.