O programowaniu słów kilka - cz. 1

Image

W tym poście pokrótce dowiesz się czym jest programowanie, kim jest programista, jak najłatwiej zabrać się do nauki oraz jak długo może zająć Ci nauczenie się programowania.

Programowanie należy do jednego z działów Inżynierii Oprogramowania (opisuje ona proces wytwarzana systemów informatycznych) a rolą programowania jest produkcja oraz utrzymywanie aplikacji (programów).

Jak zapewne Ci wiadomo programowanie może dawać przeogromne możliwości oraz całkowitą elastyczność biorąc pod uwagę świat cyfrowy. Programowanie jest nieodzownie związane zarówno z elektroniką jak i przetwarzaniem sygnałów. Jest to niesamowite, że prawie każde urządzenie elektryczne używane na co dzień potrzebuje być w jakiś sposób zaprogramowane przez człowieka. Chodzi tu głównie o urządzenia wyposażone w interfejsy użytkownika, które wchodzą w interakcję z jego użytkownikiem np.: telefon komórkowy, samochód z komputerem, pralka ,mikrofalówka a nawet elektryczna brama wjazdowa. Dzięki ich zaprogramowaniu (wyposażeniu w program) wykonywana jest pewna logika oraz przetwarzane są informacje.
Jednym z przykładów może być bankomat, który jest systemem cyfrowym. Musi być w nim zawarty program, który zarówno przetwarza informacje – pobieranie PIN-u od użytkownika a także wykonuje logikę.

Musisz pamiętać, że ten artykuł nie jest po to, abyś po przeczytaniu go nauczył/a się programować, bo tylko dzięki Twojej wytrwałości i systematyczności w nauce dojdziesz do celu.
Natomiast bardzo możliwe jest to, że znajdziesz tu odpowiedzi na pewne nurtujące Cię pytania, jednak pamiętaj wszystko zależy tylko od Ciebie.

Programista – kto to taki?

Pewnie nie raz korzystałeś/łaś z zasobów Wikipedii :). Według definicji w niej zamieszczonej programista to:

„deweloper”/„developer”, „koder”; czasem: inżynier oprogramowania, osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania

Rozwijając programista jest osobą piszącą programy, które biorą za cel rozwiązanie danego problemu. Do podstawowych narzędzi programisty możemy zaliczyć rzecz jasna komputer oraz język programowania, za pomocą którego programista porozumiewa się z komputerem. To język programowania pozwala tworzyć logikę zapisywaną w postaci kodu programu, która następnie zostanie przetworzona przez procesor komputera.

Kiedyś czytając artykuły w Internecie natknęłam się na bardzo fajne zdanie, które utkwiło mi w pamięci i bardzo trafnie opisuje programistę :).

Programiści to osoby, które rozwiązują swoje i Twoje problemy, które nie wiesz, że masz w sposób, którego nie rozumiesz.

Jak to z tą nauką programowania jest?

Najbardziej klarowną sytuację mają osoby, które czują pasję i chęć programowania. Można powiedzieć, że nauka programowania może przypominać rozwiązywanie zadań. Kiedy poznasz dostępne mechanizmy i nauczysz się je ze sobą łączyć oraz rozwiążesz wiele podobnych problemów, to będzie łatwiej Ci zrozumieć problemy bardziej złożone.

Co najfajniejsze w odróżnieniu od innych gałęzi nauki, które są oparte na kończącej się teorii, programowania możesz uczyć się tak długo jak tego chcesz, gdyż w świecie programowania pojawiają się coraz to nowsze nowinki, które warto znać. Tymczasem różnorodność języków programowania i frameworków ma tak szeroką gamę, iż nie sposób wszystkiego pojąć.

Najważniejsze jest to, aby znaleźć w sobie motywację do poświęcenia czasu każdego dnia. Warto zatem skorzystać z usług dobrego nauczyciela pełnego pasji i energii do pracy, który będzie napędzał Cię do działania. Takimi nauczycielami są Karol i Michał, którzy chętnie przekażą Ci wiedzę oraz zarażą Cię swoją pasją do programowania podczas korepetycji online, warsztatów szkoleniowych a także w tworzonych przez nas materiałach wideo udostępnianych w naszym sklepie.

Pamiętaj, że wiele ludzi pracujących przy programowaniu trafiało na momenty, że coś było im obce i tego nie rozumieli. Jednak po wgryzieniu się w temat, próbach i błędach znajdowali rozwiązanie. Cierpliwość i upartość w dążeniu do celu powinno charakteryzować dobrego programistę, którym możesz być i Ty.