Klucz do kariery? Jak napisać skuteczne CV programisty? Cz. 2

Image

Jak napisać przykuwające uwagę CV?

Tak jak wspominałam w pierwszej części, CV musi być przejrzyste. Jeśli wrzucisz informacje od tak, nie zachowasz chronologii, odstępów, interlinii itp. to możesz być pewny/a, że Twoja aplikacja znajdzie się w niszczarce lub koszu.

Aby zachować przejrzystość używaj prostych i wyraźnych czcionek. Możesz wyeliminować zatem np.: „Gisha” czy „Comic Sans” oraz podobne. Nie używaj również „Times New Roman”, dlaczego? Dlatego, że jest „oklepana” wiele osób automatycznie pisze używając tej czcionki, a to będzie wprowadzać niepotrzebną monotonność. Jaka czcionka zatem jest najlepsza? Prosta, prosta i jeszcze raz prosta. Ja osobiście często używam „Calibri” gdyż łatwo się ją czyta. Dobra również może być „Havana”. Obie wymienione czcionki są pozbawione ozdobników, dlatego ułatwiają skupienie się na treści.

Idąc dalej jaka wielkość czcionki będzie najodpowiedniejsza? Wydaje mi się, że „11” lub „12”, są ani za małe ani za duże – w sam raz. Tymczasem dodatkowe informacje tj.: zgoda na przetwarzanie danych osobowych, należy napisać mniejszym rozmiarem. Informacje zawsze pisz pod sobą, a nie po przecinku w jednej linii. Chronologiczny zapis kolejnych doświadczeń zawodowych pozwala na klarowne ukazanie ich przyszłemu pracodawcy lub rekruterowi.

Warto byś wyrobił/a w sobie nawyk drukowania CV przed jego złożeniem. Jeśli masz możliwość złóż je osobiście. To zwróci większą uwagę na Twoją osobę niż elektroniczne Curriculum Vitae. Dzięki jego wydrukowaniu masz ogląd tego, jak CV wygląda pod względem estetycznym.

Jakie dane umieścić w CV:

• Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. (Zazwyczaj umieszcza się te dane obok zdjęcia.)
• Podsumowanie zawodowe
• Doświadczenie
• Edukacja
• Umiejętności IT (Możesz dodać jakich narzędzi IT używasz.)
• Języki obce
• Referencje (Jeśli posiadasz.)
• Zainteresowania
• Klauzula o ochronie danych osobowych

Wspominałam o tym wcześniej ale napiszę to jeszcze raz bo jest to istotne. Zarówno kiedy piszesz o wykształceniu, jak i miejscach zatrudnienia musisz uwzględnić chronologię. Na samej górze powinny znajdować się „najświeższe” informacje, niżej te najmniej aktualne. Odnośnie języków jeśli składasz aplikację do międzynarodowej firmy warto rozważyć dostarczenia CV w wersji anglojęzycznej. Dzięki temu pokażesz umiejętność posługiwania się językiem obcym w piśmie. Jeśli wysyłasz CV drogą elektroniczną zapisz swój dokument w formacie .pdf, dzięki temu Twój plik będzie wyglądał tak jak go stworzyłeś/aś.

Czy podpisać CV?

Tylko około 1% osób składające CV podpisuje swój dokument aplikacyjny. W sumie dzięki temu możesz się wyróżnić. Nawet jeśli aplikujesz za pomocą Internetu zeskanowanie swojego oryginalnego podpisu i załączenie do na CV nie powinno zrobić Ci problemów a może wyróżnić Cię od innych kandydatów.

Przykładowe CV

Obie części tego posta są dość obszerne. Jeśli jednak nie rozwiałam Twoich wątpliwości - napisz. Chętnie odpowiem na nurtujące Cię pytania. :)