Poznawaj z Vi - PHP

Image

Tak jak wspominałam w ostatnim poście na blogu z cyklu "Poznawaj z Vi" w następnej kolejności będziemy zajmować się językiem PHP. Oto nadszedł ten czas :) Dziś przedstawimy Wam kilka informacji o PHP.

Co to jest PHP?

PHP - Hypertext Preprocessor jest niczym innym jak skryptowym językiem programowania, służącym w głównej mierze do tworzenia stron internetowych. Wykorzystywany jest w projektowaniu stron, ale również innych ogólnych zastosowań. PHP jest językiem server-side, tj. pracuje po stronie serwera WWW. Oznacza to, że jest niewidoczny dla użytkowników. PHP jest projektem open-source, czyli jest rozpowszechniany na otwartej licencji i każda osoba może pobrać za darmo jego kopię, zainstalować i używać do celów prywatnych jak również komercyjnych.

Historia powstania PHP'a

Pierwsza wersja PHP rozpowszechniona została pod nazwą PHP/FI (Personal Home Page/Forms Interpreter). Stworzona została przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku, jako zestaw skryptów Perla, służący do monitorowania internautów odwiedzających jego witrynę. Kiedy ruch stał się zbyt duży, przepisał je w języku C, dodając przy tym nowe opcje. W niedługim czasie ludzie zaczęli prosić go, o udostepnienie tych narzędzi na swoich stronach. Autor 8 czerwca 1995 roku udostępnił publicznie kod źródłowy (PHP Tools 1.0), a kilka miesięcy później projekt przekształcił się w zalążek obecnie znanego języka programowania, gdy został połączony z innym narzędziem Rasmusa Lerdorfa – Form Interpreter, które dało drugi człon nazwy.

Rok 1997 zapoczątkował pojawianiem się PHP/FI 2.0, które posiadało wtedy ponad kilka tysięcy aktywnych użytkowników na całym świecie oraz obsługujące 50 tys. domen. Ta wersja, co ciekawe spędziła większość „swojego istnienia” na beta testach. Oficjalne wydanie było tylko jedno, które ukazało się w listopadzie 1997 roku.

W czerwcu 1998 roku ogłoszono PHP 3.0 jako następcę PHP/FI, którego dalszy rozwój został wtedy zatrzymany. PHP 3.0 posiadało całkowicie nową architekturę, która znacznie poprawiała wydajność. Dość krótko po wydaniu PHP 3 – zimą 1998 r. Zeev Suraski oraz Andi Gutmans jeszcze raz zabrali się za przepisywanie kodu źródłowego PHP, korzystając z doświadczeń nabytych przy pracach nad poprzednią wersją. W połowie roku 1999 ukazał się oficjalnie Zend Engine - nowy silnik języka skryptowego, wokół którego w nieodległym czasie zaczęto budować PHP 4.

W 2002 roku ci sami programiści ponownie rozpoczęli modernizację silnika PHP, która miała na celu dodanie do tego języka modelu obiektowego z prawdziwego zdarzenia. W lutym 2003 ukazała się pierwsza wersja alpha nowej wersji PHP oznaczonej numerem 5.0.0., jednak stabilna wersja ukazała się prawie półtora roku później – w lipcu 2004 roku. W połowie 2005 roku zaczęły pojawiać się oficjalne sygnały, iż rozpoczęły się wstępne prace nad PHP 6. Jednak przeciągające się prace nad PHP 6 sprawiły, że niektóre z planowanych rozszerzeń takich, jak wprowadzenie przestrzeni nazw i funkcji anonimowych, dołączono już do wcześniejszych wersji. Oficjalnie więc nie ma wersji PHP 6, została ona reaktywowana do 5.4.

Obecnie publicznie dostępne są codzienne snapshoty rozwojowego repozytorium kodu źródłowego, które można ściągnąć i przetestować. Prace nad nową wersją PHP - nazwaną PHP 7 rozpoczęły się w 2014 r. Twórcy dyskutowali na temat nazwy następnego wydania PHP. Chociaż eksperymentalna wersja PHP 6, której celem było wprowadzenie wsparcia dla Unicode, nie została nigdy wydana, wiele artykułów i książek odwoływało się do starej nazwy PHP 6. Zatem mogłoby to prowadzić do nieporozumień, gdyby nowe wydanie, zawierające inne funkcje, a niezawierające wsparcia dla Unicode, również nosiło taką samą nazwę. W wyniku głosowania wybrano nazwę PHP 7. Bazą PHP 7 stała się eksperymentalna gałąź, oryginalnie nazwana PHPNG (PHP Next Generation), mająca na celu optymalizację wydajności PHP przez refaktoryzację Zend Engine, zachowując prawie całkowitą zgodność języka.

PHP – do czego się go używa?

Język ten pozwala m.in. na modyfikowanie i tworzenie plików na serwerze, dynamiczne generowanie strony, ograniczanie dostępu do poszczególnych podstron na Twojej stronie, szyfrowanie danych bądź stosowanie ciasteczek. Kod PHP może być stosowany naprzemiennie z kodem HTML, jednak nie należy to do najlepszych rozwiązań. Budowa modułowa PHP daje także możliwość programowania samodzielnych aplikacji z interfejsem graficznym.

PHP jest określany mianem wolnego języka. Jednak PHP7 wprowadziło zmiany, dzięki którym polepszyła się sytuacja jego wydajności. Język jest prosty w nauce i umożliwia tworzenie profesjonalnych, dynamicznych stron internetowych. Skoro PHP jest językiem dynamicznym można powiedzieć, że dzięki temu jest całkiem elastyczny jeśli chodzi o pisanie kodu oraz nie jest silnie typowany (jest możliwość zmieniania typu danych podczas wykonywania programu). Składnia PHP natomiast jest relatywnie prosta. Jego składnia jest bardzo podobna do popularnych języków programowania C/C++, lecz jest bardzo uproszczona – programista PHP zazwyczaj nie musi przejmować się poprawnością typów zmiennych, przydzielaniem dla nich pamięci itp.

PHP cały czas jest rozwijany, aby móc sprostać nowym wymaganiom. Wraz z rozwojem aplikacji, PHP może być trudniejszy do utrzymania i namierzania błędów. Natomiast jeśli nauczysz się jak prowadzić porządek w kodzie i pisać testy, to zapanowanie nad spójnością kodu stanie się dla Ciebie łatwiejsze. Ostatnia wersja - PHP7 naprawiła wiele błędów, więc jest bardziej przyjazna dla początkującego użytkownika.

PHP to dosyć stary język, ale nadal jego popularność nie spada i raczej się na to nie zanosi. Fakt, że PHP jest wykorzystywany przez ponad 80% najpopularniejszych stron internetowych sprawia, że nie zostanie łatwo wyparty. PHP jest elastyczny i pragmatyczny, zasila wszystko, od bloga do najpopularniejszych witryn na świecie m. in. Facebook. Najprostszym przykładem wykorzystania PHP jest obsługa formularzy na stronach internetowych. Ponadto PHP pozwala także na obsługę baz danych, to natomiast wymaga znajomości SQL – strukturalnego języka zapytań, który służy m.in. do tworzenia i modyfikowania baz danych, a także do wprowadzania i pobierania danych z baz danych. Ponadto PHP obsłuży na serwerze np. koszyk w sklepie internetowym, zachowanie algorytmu logowania, rejestrację użytkownika w grze przeglądarkowej itp.

Przykładowy kod PHP:


Pamiętajcie o tym, że posty z cyklu "Poznawaj z Vi" mają charakter wprowadzający do danego języka. Jeśli potrzebujecie obszerniejszych informacji dotyczących danych języków zapraszamy do skorzystania z korepetycji – lekcji online z naszymi nauczycielami, którzy na Was czekają i chętnie przekażą swoją wiedzę. Przeprowadzą Was przez podstawy, aż do zaawansowanych treści dotyczących nie tylko PHP ale także innych języków.