Poznawaj z Vi - REACT.js

Image

Czym jest react.js

React jest biblioteką javascriptu. Wykorzystywany jest do tworzenia interfejstu aplikacji webowych. Pozwala nam tworzenie stron, które nie potrzebują przeładowania do działania. Ze względu na to, że react jest tylko bilbioteką, wymagana jest chociaż podstawowa znajomość Javascriptu.

Zastosowanie react.js

React tworzy interaktywny interfejs, jego zadaniem jest pilnowanie zmian w widoku i ich aktualizacje. Natychmiast reaguje na interakcje użytkownika. Całość tworzymy na komponentach. Dzięki temu, że ich logikę piszemy w javascript to przekazywanie danych poza drzewem DOM jest o wiele łatwiejsze.

Ze względu na swoje możliwości react.js najczęściej wykorzystywany jest do budowy stron internetowych, które działają znacznie płynniej. Użytkownik nie musi czekać na przeładowanie strony.

Gdy połączymy react z node.js to możemy używać go również po stronie serwera, co otwiera nam jeszcze więcej możliwości. Facebook przygotował nawet framework, który nazywa się React native. Używany jest głównie do projektowania aplikacji mobilnych dostepnych na android, android TV, iOS, macOS.

Ciekawostka historyczna

Od października 2014 do września 2017 były spore problemy z licencją. W licencji udostępnianej przez facebooka było kilka niejasności, przez co mógł on w każdej chwili ograniczyć dostęp do biblioteki. W teorii miało to chronić patenety facebooka. Ostatecznie we wrześniu 2017 roku ze względu na te luki prawne Wordpress zdecydował, że zrezygnuje z korzystania z react w swoich projektach. Tydzień później facebook zmienił licencję na MIT, czyli znacznie korzystniejszą dla użytkowników.

Podsumowanie

Dzięki możliwościom jakie wprowadza react, jest on obecnie jednym z najpopularniejszych frameworków tego typu. Mimo tego, że ma całkiem konkretną konkurencję w postaci Vue.js czy angular to programiści znający bardzo dobrze javascript oraz react.js mogą liczyć na bardzo dobrze płatną pracę. Gdy przeglądam ogłoszenia o pracę programistów, są to jedne z najbardziej wychwytywanych umiejętności. Bardzo często osoby będące w trakcie nauki znajdują zatrudnienie w zawodzie.

Ze względu na duże zapotrzebowanie oraz częste pytania, postanowiliśmy wprowadzić react.js do naszej oferty i zacząć dzielić się z Wami tym, co najlepsze!